İlk dinleyişte hemen hemen herkesin “Kim bu İngilizler ya?” tepkisini verdiği, ülkemizin medar-ı iftiharı olmaya aday, dream pop ve shoegazing ile harmanlanmış güzide indie grubu The Away Days’in aslında bütün üyeleri Türk. Oğuz Can Özen, Sezer Koç, Volkan Karaman, Orkun Atik ve Anıl Atik’in yeteneklerini sergilediği grup, 2012 yılında kurulmuş.

2012 yılından bu yana şarkıları ve klipleri ile ülkemizde görmeye alışık olduğumuz tarzın ne kadar dışında kaldıklarını ortaya koyuyorlar aslında ve ne yazık ki ülkemizde hak ettikleri ilgiyi henüz tam olarak gördükleri söylenemez. Amerika’da South by Southwest, İngiltere’de The Great Escape gibi büyük organizasyonlarda sahne alan gruptan The Guardian’dan Mischa Pearlman “Türk alternatif rock’ı önemli bir fenomen değil, fakat The Away Days yeteneğinin doğuşu ile yakında olabilir.” şeklinde bahsediyor. Vice’tan Zachary Lipez ise grubun tarzını “Reid Brothers tarafından eğitilen 2006 Brooklyn, Flying Nun ve The La’s gruplarının sağlam bir karışımı.” şeklinde tanımlıyor.

Kendilerini hiçbir yere ait hissetmeyen bu gençlerle daha önce tanışmamış olanlar için sizler için küçük bir derleme hazırladık, klipleri de izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz!

  1. World Horizon
  2. Best Rebellious
  3. Paris
  4. Your Colour
  5. White Whale
  6. Calm Your Eyes
  7. Places to Go