Dark Side of the Moon, yani “Ay’ın Karanlık Yüzü”..
İsmi ile bütünleşen her bir şarkısında insanoğlu’nun kirli çamaşırlarını yüzüne çarparak adını rock müzik tarihine altın harflerle kazıyan efsane bir albüm ve gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmuş mihenk taşı.

2 Mart 1973 çıkış tarihli Pink Floyd albümü ayrıca grubun 8. stüdyo albümü, o zamana kadar müzikal anlamda daha önce eşi benzeri rastlanmamış kayıt ve ses teknikleri kullanılarak bir bütün haline getirildi. Kayıtları da daha önce Beatles, Rolling Stones ve nice tanınmış grupların kayıt projelerini üstlenmiş “Abbey Road Studios” da, Alan Parsons’un ses mühendisliği önderliğinde yapıldı.

Albümün bütün şarkı sözleri grubun kurucu üyesi ve bass gitaristi olan Roger Waters’a aittir. Kayıtlara geçen, toplam satış oranları hesaplandığında 50 milyondan fazla satış yaparak bu kulvarda ikinci sıradaki yerini hala korumaktadır. (Birinci sırada Michael Jackson – Thriller 1982) Ayrıca yapılan istatistiklere göre albüm, her an dünyanın herhangi bir yerinde dinleniyor.

Pink Floyd bu albümün bazı şarkılarında alışılagelmişin dışında, daha önce hiç kullanılmamış ses efektlerini şarkıların aralarına dokuyarak rock müzik penceresinde çığır açmış ve geniş bir kitleye ulaşmıştır.Amerika ve İngiltere’de 15 yıl boyunca müzik listelerinin hep başında kalmış ve ağızlara pelesenk olmuş hitlere imza atmıştır.

Albümün konusunu incelediğimizde ise hayatın getirilerini ve insanların üzerindeki etkilerini ele alır, çarpıcı sözleri gerçekten ders niteliğindedir.
Mesela bizim de en sevdiğim şarkılardan olan “Time”, zamanın bize kendisini nasıl hissettirmeden ve farkına varmadan geçtiğini anlatır. Aradaki gitar solo harikulade ve eşsizdir, kesinlikle dinlerken tüyler her zaman diken diken oluyor.

Yine albümün bir başka şarkısı olan “Money” insanoğlunun zenginliğe karşı gösterdiği normları ve paranın fizibilitesini ironik bir şekilde ele almıştır.

Albümün kapağına gelecek olursak; Bir ışık prizmasının dalgalara ayrımı esasından geliyor yani, grubun tek bir ışık hüzmesi (yani beyaz ışık), bütün grup elemanlarının farklı yeteneklerde bir bütün olduğu esasına dayanıyor.(prizmanın 6 farklı rengi)

Tasarımcı Storm Thorgerson albümün kayıtları sırasında onlara Abbey Road stüdyolarında yedi farklı tasarım sundu.
Grup içeri geldi ve hepsine bakıp “işte bu” diye prizmalı tasarımı işaret ettiler. Hepsi üç dakika sürdü. 2011 deluxe kutusunda Thorgerson 2003 yılındaki söyleşisinde söyledikleri yer aldı:
“Başka bir seçenek için onları ikna etmek mümkün olmadı hatta ne açıklama yapmam gerekti ne de nasıl görüneceğini anlatmam. Kayıtlara geri dönmeliyiz deyip gittiler” diye hatırlıyor.
Grubun vokali, söz yazarı ve gitaristi David Gilmour albüm için “kulaklığı takıp şöyle arkasına yaslanıp bu albümü ilk defa dinleyen bir insan olmak isterdim, bunu yapma şansım olmadı hiç” demiştir.

  1. Speak to Me
  2. Breathe(In The Air)
  3. On The Run
  4. Time
  5. The Great Gig in The Sky
  6. Money
  7. Us and Them
  8. Any Colour You Like
  9. Brain Damage
  10. Eclipse

Her zaman rock müzik adına en tepede olacak olan Dark Side of the Moon’u bu hafta sizler için yorumladık,Listenary ailesi olarak iyi haftasonları dileriz.I’ll see you on the dark side of the moon..