Flight Of The Conchords, Yeni Zelandalı ikilinin en popüler mizah ve folk müziğini yapan grubudur. Aynı isimle HBO’da günlük hayatlarının anlatıldığı bir dizide bulunmaktadır.Dizide Amerika’ya ünlü olmak için gelmiş Bret ve Jamaine isimli ikilinin başına gelenleri kara mizahsal olarak ele alınmıştır.

 

40a939fab3e5496295b83f9233747d75

 

Günümüz ilişkilerini ve cinselliği mizah olarak kullanılmış mükemmel bir şarkı. “2 minutes in heaven is better than 1 minutes in heaven” gibi anlam dolu ve düşündürücü sözlere sahip şarkının sözleri şu şekilde;

“Girl, tonight we’re gonna make love. You know how I know? Because it’s Wednesday. And Wednesday night is the night that we usually make love. Monday night is my night to cook. Tuesday night we go and visit your mother, but Wednesday night we make sweet, weekly love. It’s when everything is just right. There’s nothing good on TV. You haven’t had your after-work social sports team practice so you’re not too tired. Oh boy…it’s all on. You lean in and say something sexy like, ‘I might go to bed I’ve got work in the morning.’. I know what you’re trying to say girl. You’re trying to say, ‘Oh, yeah. It’s business time. It’s business time.’ ”

It’s Business Time

Too Many Motherfuckers

‘Too many motherfuckers’ şarkısında ise ırkçılıkla ilgili derin anlamlı sözleri vardır.

If You’re Into It

“How ’bout him in the nude?
If that’s what you’re into
In the nude in front of you
Is that what you’d want to view?

If it’s cool with you
I’ll let you get naked too
It could be a dream come true
Providing that’s what you are into”

 

Racist Dragon

Irkçılık üzerine yazılmış kalbimize dokunan ve düşündüren bir şarkı daha.